Vitajte na mojom blogu !


nedeľa 28. novembra 2010

Zadanie W5 : Vyhľadávanie na Google

Služby Google používam takmer každý deň. Sem - tam si preložím nejaký text, ak niekde cestujem, pozerám do Google maps, napr.dobre mi táto funkcia poslúžila, keď som v lete plánoval cestu do Oslo či Paríža ( našiel som komplet cestu z letiska do hotela: Beauvais - Port Mallion - Charles de Gaule Etoile - Jaurés, našiel som polohu hotela aj s jeho foto, vyhľadal potrebné inf. ako funguje metro, aký lístok treba kúpiť, po akých linkách jazdiť, aké pamiatky sa oplatí navštíviť a v ktorý deň atď.). Taktiež ak cestujem s rodinou autom na dovolenku, pozriem si cestu na mape, príp. obmedzenia, aby ma nič neprekvapilo...stejne ma vždy niečo prekvapí.
Vyhľadávanie rôznych inf.a ciest na mapách ordinujem aj žiakom na Informatike v kombinácií s Google Earth, pozeráme mapy, hľadáme domy kde bývajú, fotky z miest ktoré navštívili, sťahujeme a robíme z týchto inf. prezentácie...

nedeľa 21. novembra 2010

Slobodný a otvorený softvér

Tak, ako určite na väčšine škôl u nás aj na našej škole dominuje komerčný softvér. Na všetkých PC máme nainštalovaný OS WINDOWS, Vistu alebo ver.7. No a samozrejme k PC boli dodané aj balíky MS OFFICE. Je to tzv. povinná výbava PC  a ja sa jej nebránim.
Čo sa týka slobodného a otvoreného softvéru do väčšiny PC som nainštaloval aj internetový prehliadač MozillaFirefox. Má väčšiu flexibilitu a žiaci uvítali možnosť mať otvorených niekoľko stránok súčasne. Z praktického hľadiska takýto rýchly prístup k stánkam je výhodou, šetrí aj čas.
Na menšom počte počítačov máme naištalovaný tiež kancelársky balík OpenOffice.org. Využívajú ho najmä žiaci, ktorí nemajú doma na svojich PC klasický OFFICE ale slúži aj na porovnanie odlišnosti pri práci medzi oboma balíkmi.
Keďže sme ZŠ, v výučbe používam len Imagine ako úvod do programovania.         
Súhlasím, že tvorený a slobodný softvér je vhodnou alternatívou platených programov, preto je vhodné uberať sa týmto smerom, k čomu určite prispeje aj ĎVUi.

A na záver, čo je slobodný a otvorený softvér?
 Definovaný je štyrmi základnými slobodami:
  • sloboda spustiť program na akýkoľvek účel,
  • sloboda študovať a upravovať program,
  • sloboda šíriť program, 
  • sloboda vylepšiť program a poskytnúť toto vylepšenie verejnosti, aby bol na úžitok celej spoločnosti.

sobota 6. novembra 2010

Upratovanie na blogu

Trochu som si na svojom blogu upratal, t.j. zmenil vzhľad stránky, pridal plný profil, čo som na mnohých iných blogoch nevidel a na niektorých zasa áno, pridal zopár foto z tochto roka, ak sa vám páčia, som rád...